Keystone logo
South East Technological University

South East Technological University

South East Technological University

Úvod

Vítejte na SETU, moderní evropské univerzitě, která se nachází v srdci jedné z nejdynamičtějších, nejodolnějších a nejflexibilnějších ekonomik světa. Irsko se stalo globální velmocí, která se neustále přizpůsobuje budoucím požadavkům. V SETU ztělesňujeme toto progresivní myšlení. Vaše cesta ke slibné budoucnosti začíná právě zde v jedné z nejpřívětivějších zemí.

Naše univerzita je vybavena nejmodernějšími výzkumnými zařízeními a má přímé spojení s předními společnostmi po celém světě. Zavázali jsme se, že vám pomůžeme dosáhnout vašich cílů a přeměnit vaše aspirace ve skutečnost. Naše kampusy jsou živé a ovladatelné a nabízejí přátelské prostředí obohacené o multikulturní zážitky. Zde každý student obdrží podporu potřebnou k tomu, aby vynikal akademicky a osobně rozkvétal.

Ponořte se do mnoha kultur, komunit a zemí prostřednictvím naší rozmanité nabídky studijních příležitostí v zahraničí a strategických partnerství. V SETU pevně věříme v rozšiřování obzorů a přijímání nových zkušeností.

Jako globálně angažovaná instituce řešíme celosvětové výzvy prostřednictvím výuky, učení, vědecké činnosti a výzkumu. Náš závazek k udržitelnosti jako základní hodnotě nás pohání k lepší budoucnosti naší planety a komunit.

V SETU chápeme klíčovou roli, kterou hraje kvalitní vysokoškolské vzdělávání při formování vašeho budoucího studia a kariérních vyhlídek. Připojte se k nám na této vzrušující cestě, která vám připraví cestu k úspěchu.

SETU – Vytváření vaší budoucnosti nyní

Vlastnosti kampusu

SETU offers the largest Indoor and outdoor sporting infrastructure across all universities on the island of Ireland, totaling 200,000 square meters of sporting space across the Carlow and Waterford campuses.

Waterford Campus

The University footprint in Waterford has developed an attractive modern university campus environment for staff and students across all its campuses. SETU's Waterford campuses have a multi-campus structure with five sites clustered within a three-kilometer radius around the city of Waterford:

 • Cork Road Campus
 • Applied Technology Campus (in the IDA industrial estate off Paddy Browne's Road)
 • College Street Campus
 • West Campus - home to ArcLabs, the SETU Arena, Carriganore House, and the Walton Institute
 • Granary Campus - home to Architecture programs

Cork Road Campus

The Cork Road Campus is approximately 3km outside the city. Following the purchase of the land in 1969, an 11,000m2 building was constructed which was supplemented by a further 7,000m2 in 1977 to meet the growing needs of the University.

The start of the rapid expansion and development of the facilities at the Cork Road campus began in 1999 with the construction of the library building, followed in 2003 with the opening of the Walton Information Technology building, which was referred to in the Irish Times as one of the best in Ireland, the Bianconi Nursing building which opened in 2005 and more recently the Tourism & Leisure building which was completed in 2008.

The recent purchase of the former Waterford Crystal site just beside the campus on Cork Road is an exciting opportunity to further grow the campus and connect with the local community and enterprise.

  Stipendia a financování

  To be considered for Entry Awards and Scholarships at SETU, students must first receive an offer (or conditional offer) to study in an eligible course.

  Once you have received an offer for an eligible SETU program, you will automatically be considered for any available Entry Awards. Additionally, you will have the opportunity to apply for available scholarships.

  It's important to note that the entry awards and scholarships administered by SETU Global are specifically for students who will be charged non-EU fee rates. If you are assessed and charged EU fees, you are not eligible for the scholarships advertised through SETU Global. If you have any queries regarding this, please feel free to contact SETU Global.

  Místa

  • Carlow

   Kilkenny Rd, Carlow, Ireland, R93 V960, Carlow

  • Waterford

   South East Technological University Cork Rd, Waterford, X91 K0EK, Waterford

  Otázky