King's Own Institute

Úvod

Read the Official Description

Králův vlastní ústav je instituce na úrovni terciárního nachází v centru města Sydney, Austrálie a nabízet vysoce kvalitní akreditované studijní kurzy účetnictví, podnikání, a TESOL (výuka angličtiny k mluvčím jiných jazyků).

Pojmenoval pluku britské armády, se kterou generální ředitel a děkan byl spojován jako výměnný důstojník, Králův vlastní institut přijímá podobném duchu a hodnoty s tradicemi a zavedenou pověst pro svou uznávanou rozvoji úspěšných vůdců.

Naše iniciály KOI má druhý význam, protože slovo "koi" v některých asijských jazyků je divoký kapr. Koi je energická a mohou plavat proti proudu proti proudu. Podle legendy, pokud koi uspěl v lezení padá v místě zvaném Dragon Gate na Žluté řece, že by se proměnil v draka. To ukazuje, vytrvalost při nepřízni a cílevědomost. Vzhledem k jeho síle a odhodlání k překonání překážek, Koi představuje odvahu a schopnost dosáhnout vysoké cíle.

Podobně, krále vlastní Institute (KOI), si klade za cíl být uznávaným lídrem jako zřizovatel známé pro péči o naše studenty na úspěšnou kariéru. Zkušenosti z cesty vysokoškolského vzdělávání může být stejně důležité jako samotné kvalifikace.

This school offers programs in:
  • Angličtina

Studenti & škola

Modern Facilities

King’s Own Institute’s premises are centrally located and have been designed with the needs of today’s students in mind. The environment is not only comfortable but most importantly it is conducive to study and highly functional for the busy student.

Technology

The Institute’s computer facilities include the latest technology and software, with sufficient terminals to cater for student needs.

Wifi is provided throughout KOI so that students can access the internet from anywhere in the Institute for total connectivity. Every trimester, each student is given a generous free data allowance for internet usage.

Library

King’s Own Institute has a specially designed and resourced library and a specialist librarian for this essential part of study. Our library is stocked with reference materials relevant to the courses offered in our Institute and includes text books, magazines, journals, reference books and newspapers. At KOI, we do our best to resource students for their best performance. Student Lounge Our student lounges are more than somewhere to stop and have lunch. They are places to meet fellow students, relax, mingle and foster friendships. The environment is stylish, comfortable, practical and inviting. Students can bring their own lunches with reheating facilities available and vending machines for that pick-me-up snack to keep energy levels up.

Přijímací řízení a požadavky

Europe Certificate of Secondary Education or Certificate of Secondary (Complete) Education awarded on completion of general secondary schooling.

South America Certificate of Secondary Education.

Middle- East / UAE, Kuwait Successful completion of a recognised one-year pre-university program or successful completion of one year of study at a recognised tertiary institution in addition to completion of High School studies.

Middle- East/ Lebanon Successful completion of the Iranian Higher Diploma or successful completion of a recognised one-year pre-university program or successful completion of one year of study at a recognised tertiary institution in addition to completion of High School studies.

Countries not listed above For all other countries, enquire at King’s Own Institute.

Praktické informace

KOI operates on a Semester – based Trimester system

KOI operates on a semester based trimester system, allowing students to complete a three year bachelor degree in two years if no trimester breaks are taken. If trimester breaks are taken, a degree cannot be completed in the minimum time.

It is compulsory for students to complete two consecutive trimesters in their first year of study. After two consecutive trimesters of study, students may apply to take trimester breaks. Approval of a trimester break is not automatic, and is dependent on academic process. Students who wish to apply for a trimester break must do so in writing, before the end of week 10 of the trimester before they wish to take a break.

Programs
V současné době žádné programy k zobrazení

Upřesněte vyhledávání výše, podívejte se na naše oblíbené níže uvedených kategorií nebo provést vyhledávání podle klíčových slov.


... or simply by choosing your degree: